انتقام به سبک ترامپ

انتقام به سبک ترامپ

رئیس جمهور آمریکا وعده داده است تا واکنش بسیار قاطع و محکمی را به تهدید موشکی کره شمالی نشان دهد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در سخنانی وعده داده است تا پاسخ بسیار محکمی را به اقدام اخیر کره شمالی در آزمایش یک فروند موشک بالستیک قاره پیما نشان دهد.

بر اساس این گزارش ترامپ از کشورهای جهان خواسته است تا به پیونگ یانگ نشان دهند که دنبال کردن برنامه های تسلیحاتی تبعاتی به همراه خواهد داشت.

کره شمالی سه شنبه یک موشک بالستیک قاره پیما را آزمایش کرده که به اعتقاد برخی کارشناسان توانایی هدف قراردادن آلاسکا و هاوایی را دارد. کره شمالی نیز اعلام کرده است که این موشک توانایی حمل کلاهک اتمی را دارد.

ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور لهستان در ورشو تاکید کرد: کره شمالی یک تهدید است و ما با این کشور به طور بسیار قاطع و محکمی برخورد خواهیم کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: آنها رفتاری بسیار بسیار خطرناک دارند و باید کاری برای مقابله با افدامات کره شمالی انجام شود.

در حالی که ترامپ فشار زیادی را بر شی جین پینگ رئیس جمهور چین وارد کرده است تا برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی را مهار کند، ولی این تلاش ها تاکنون به جایی نرسیده است.

چین نیز روز پنجشنبه خواستار خویشتنداری طرف های مختلف در منطقه شده است.

ژو گوانگ یائو معاون وزیر دارایی چین در سخنانی تاکید کرد: چین قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در قبال کره شمالی را اجرا می کند ولی آمریکا نباید از قوانین داخلی خود برای اعمال تحریم علیه موسسات مالی و شرکت های چینی استفاده کند.

روسیه نیز روز گذشته با بیانیه شورای امنیت در محکومیت آزمایش موشکی کره شمالی مخالفت کرده است. دیپلمات ها اعلام کردند که علت اصلی مخالفت روسیه با این بیانیه آن بوده است که در پیش نویس آمریکا به آزمایش موشک بالستیک قاره پیما اشاره کرده است. روسیه بر این باور است که این موشک تنها یک موشک میان برد بوده است.

ژاپن، کره جنوبی و آمریکا خواستار تلاش بیشتر چین در قبال کره شمالی شدند

آمریکا، کره جنوبی و ژاپن روز پنجشنبه توافق کردند تا چین را برای ایفای نقش مهمتر برای مهار و کنترل بلندپروازی های هسته ای کره شمالی تحت فشار بیشتری قرار دهند. یک مقام ژاپنی این مطلب را در آستانه نشست رهبران گروه 20 در هامبورگ آلمان بیان کرده است.

نوریو مارویاما سخنگوی وزارت خارجه ژاپن پس از نشست رهبران سه کشور تاکید کرد: کره شمالی اکنون به سطح جدیدی از تهدید برای ژاپن و همین طور جامعه بین المللی تبدیل شده است.

وی افزود: شینزو آبه نخست وزیر ژاپن ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی در نشستی توافق کردند تا همکاری نزدیکی برای تشویق چین به ایفای نقش بزرگتر و مهمتر برای مهار اقدامات کره شمالی داشته باشند.