روسیه هم ۶۰ دیپلمات آمریکایی را اخراج کرد

روسیه هم ۶۰ دیپلمات آمریکایی را اخراج کرد

به گزارش ام تی رز

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، کشورش در پاسخ به اقدام اخیر واشنگتن درباره مساله مسمومیت یک جاسوس سابق ۶۰ دیپلمات آمریکایی را از این کشور اخراج می‌کند.

سایت شبکه خبری روسیا الیوم گزارش داد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی در مسکو با استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه ضمن اشاره به تصمیم کشورش برای اخراج ۶۰ دیپلمات آمریکایی اظهار داشت: همچنین کنسول آمریکا در سن پترزبورگ نیز در پی اختلافات در پرونده مسمومیت جاسوس سابق روس در انگلیس تعطیل خواهد شد.

لاوروف گفت: جان هانتسمن، سفیر آمریکا در مسکو و سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه برای دستیابی به توافقی در خصوص اتخاذ اقدامات لازم برای اجرای پاسخ روسیه نشستی در ساختمان وزارتخانه دارند.

وزیر خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد وزارت خارجه روسیه جان هانتسمن، سفیر آمریکا در مسکو را احضار کرده و وی را در جریان اقدامات دیپلماتیکی که مسکو تصمیم به انجام آنها در پاسخ به اخراج ۶۰ دیپلمات روس از آمریکا و تعطیلی کنسول این کشور در شهر سیاتل دارد، قرار داد. وی تاکید کرد: روسیه با کشورهایی که دیپلمات‌های ما را اخراج کردند، واکنش مشابهی خواهد داشت.

لاوروف افزود: “با هر اقدام خصمانه‌ای علیه اعضای هیات‌ها و گروه‌های دیپلماتیک‌مان در آمریکا مقابله به مثل خواهیم کرد.” این مسئول وزارت خارجه روسیه در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: اقدامات مشابهی انجام شده و شامل همان تعداد دیپلمات خواهد بود و همچنین تصمیم داریم موافقت خود با صدور مجوز فعالیت کنسول آمریکا در سن پترزبورگ را لغو کنیم.

وزارت خارجه روسیه نیز از این ۶۰ دیپلمات آمریکایی خواست تا پنجم آوریل خاک این کشور را ترک کنند. همچنین این وزارتخانه با ارسال یادداشتی برای کنسول آمریکا در شهر سن پترزبورگ دستور توقف فعالیت‌های این مرکز و تخلیه دو روزه ساختمان را داد. این وزارتخانه با تاکید بر اینکه به این۶۰ دیپلمات آمریکایی دستور ترک خاک روسیه داده خواهد شد، عنوان کرد ۵۸ دیپلمات آمریکایی در مسکو و دو تن دیگر از مسئولان کنسول آمریکا در یکتارینبورگ از عناصر نامطلوب هستند.

بیش از ۲۵ کشور شامل ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اخراج دیپلمات‌های روس تصمیم گرفتند تا اقدامی تلافی‌جویانه علیه مشارکت ادعایی مسکو در مسموم کردن سرگئی اسکریپال، افسر اطلاعاتی سابق روسیه در انگلیس داشته باشند. مسکو هم در عوض متعهد شده واکنش نشان دهد و تاکید دارد اخراج دیپلمات‌های روسیه تحت هیچ شرایطی به تحقیقات در این پرونده کمکی نخواهد کرد.

کاخ سفید در واکنش به این اقدام اعلام کرد، اخراج دیپلمات‌های آمریکایی قابل پیش‌بینی بود و نشان دهنده وخیم شدن بیشتر مناسبات آمریکا – روسیه است. در بیانیه کاخ سفید آمده است: واکنش روسیه دو از انتظار نبود و ایالات متحده آمریکا با آن کنار می‌آید.