هشدار مرکل به نتانیاهو: اگر آمریکا از برجام خارج شود، درکنار ایران خواهیم بود

هشدار مرکل به نتانیاهو: اگر آمریکا از برجام خارج شود، درکنار ایران خواهیم بود

به گزارش ام تی رز

یک رسانه‌ صهیونیستی روز سه شنبه گزارش داد که «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در آخرین دیدار خود با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، به او هشدار داده است که در صورت خروج واشنگتن از برجام، اروپا موضعی همسو با ایران، چین و روسیه خواهد داشت و فروپاشی این توافق می‌تواند در نهایت به جنگی تمام عیار در منطقه بینجامد.

دیدار مذکور در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس و نزدیک به دو هفته بعد از تهدید رئیس جمهوری آمریکا به خروج از برجام انجام شده بود.
این رسانه به نقل از یک مقام آلمانی گزارش داده است که نتانیاهو در آن جلسه، نگرانی‌های خود درخصوص برجام را مطرح کرده و مرکل در پاسخ به او گفته است که در صورت عدم ارائه جایگزینی برای این توافق، درگیری نظامی محتمل خواهد بود.
مرکل در این جلسه به نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفته است: خروج آمریکا از برجام، ما را به همراه انگلیسی ها و فرانسوی ها در موضعی همسو با روسیه، چین و ایران قرار می‌دهد و آمریکا و اسرائیل در سوی دیگر خواهند بود. شما چنین چیزی می‌خواهید؟
این رسانه تصریح می‌کند که صدراعظم آلمان همچنین به نتانیاهو گفته‌ است کشورهای اروپایی، تمایلی به نقض تعهدات بین‌المللی خود ندارند و فروپاشی احتمالی برجام، دستیابی به توافق‌های دیپلماتیک در آینده را دشوار می‌کند.
این گزارش در شرایطی منتشر شده است که رسانه های غربی همزمان از تماس تلفنی روز سه شنبه نتانیاهو با مرکل برای تبریک به مناسبت تشکیل کابینه جدید دولت آلمان خبر داده و نوشته اند که در این تماس، موضوع توافق هسته‌ای هم به میان آمده است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مطابق با قانون مصوب کنگره این کشور تا تاریخ 12 مه (22 اردیبهشت) فرصت دارد تا در رابطه با تداوم تعلیق تحریم های ایران تصمیم گیری کند و وی این اقدام را منوط به تحقق خواسته های گزاف مورد حمایت لابی صهیونیسم دانسته است.
مقام های کشورمان بارها تاکید کرده اند که تداوم اجرای مفاد برجام تنها به پایبندی کامل آمریکا به تعهداتش بستگی دارد و ایران پای میز مذاکره مجدد نخواهد نشست.