۵ اشتباه ذهنی که انگیزه تان را ویران می کنند

۵ اشتباه ذهنی که انگیزه تان را ویران می کنند

۱. به اندازه‌ی کافی قوی نیستم

شاید به اندازه‌ی آدم موفق دیگری که می‌شناسید، قوی نباشید، ولی مجبور هم نیستید باشید. شما درون خود نیرویی دارید که منتظر رها شدن است.

نیرو وقتی می‌آید که “چرایی” خودتان را به روشنی تشخیص داده‌باشید- دلیل این‌که چرا به دنبال یک رویا می‌روید. وقتی از شرایط‌تان چشم‌پوشی می‌کنید و روی هدف‌تان تمرکز می‌کنید، قوی‌تر می‌شوید.

“از ترس‌های‌تان نهراسید. آن‌ها برای گریزاندن شما نیستند. بلکه وجود دارند تا به شما بفهمانند چیزی هست که ارزشش را دارد.”

۲. در گذشته شکست خوردم

اگر به گذشته‌ی خیلی از آدم‌هایی که آنها را قهرمان می‌دانیم‌، مثل استیو جابز، الن ماسک، بیل گیتس، و خیلی‌های دیگر نگاه کنید، داستان غلبه بر شکست را خواهید دید. هر کسی شکست را تجربه می‌کند، ولی همه مثل هم با آن کنار نمی‌آیند.

اجازه ندهید شکست‌های قبلی شما را از موفقیت‌های آینده بازدارد. شما می‌توانید به شکست‌ غلبه کنید و غلبه خواهیدکرد، ولی تنها در صورتی که انتخاب شما این باشد.

۳. خیلی سخت است

اگر زندگی مثل فیلم‌ها بود، آسان‌تر بود، ولی نیست. زندگی سخت و پیچیده‌است. اوضاع همیشه همان‌طور که می‌خواهید پیش‌نمی‌رود، ایجاد تغییرات اساسی و دنبال کردن رویاها سخت است. مستلزم تحمل رنج، عزم راسخ، و غلبه بر باورهای خودمحدودکننده است.

سخت‌کوشی به شما کمک  می‌کند رویای‌تان را باور کنید و آن را به واقعیت تبدیل کنید. وقتی رویای‌تان را به واقعیت تبدیل کردید آن را بستایید.

۴. آدم‌ها درک نخواهندکرد

تغییر هراس‌انگیز است. اطرافیان‌تان را می‌هراساند چون همه‌ی ما می‌ترسیم از منطقه‌ی امن خود خارج شویم. ما شرطی شده‌ایم که بیش‌تر عمر خود را در یک مسیر معین بمانیم، بنابراین وقتی از آن منحرف می‌شویم، آدم‌های اطراف‌مان سعی می‌کنند ما را متقاعد کنند که مثل بقیه باشیم.

شاید نیت‌شان خوب باشد، ولی آنها جای شما نیستند. این زندگی شما است، و شما باید برای خودتان زندگی کنید.

۵. هنوز وقت دارم

زندگی کوتاه است. همه‌ی ما ممکن است خاطره‌ای را به یاد بیاوریم و حس کنیم انگار همین دیروز بود، ولی درواقع سال‌ها پیش بوده‌است. زندگی با سرعت از کنار ما می‌گذرد. این تصور که وقت داریم مانند پوست خربزه است.

هرآنچه داریم امروز است، و باید هرروز طوری زندگی کنیم که انگار روز آخر است.

“اگر می‌خواهید موفق باشید آن را تبدیل به هدف نکنید. فقط هرآنچه را عاشقش هستید و باور دارید انجام دهید، و سپس موفقیت به‌طور طبیعی خواهدآمد.”

دیوید فراست می گوید :

۴ سال طول کشید، ولی ۷۷ کیلو را کم کردم، شغلی را که ۱۲ سال از آن متنفر بودم ترک کردم، با هزینه‌ی خودم ۲ کتاب منتشر کردم که بیش از ۱۰۰۰۰۰ نسخه فروخت. فروش کتاب‌ها به ما این امکان را داد که همه‌ی ۱۸۰۰۰۰ دلار بدهی را بپردازیم. از این بهتر، خانواده‌ی ما را از میلواکی در ویسکنسین، به مقصد رویایی‌مان، مایی در هاوایی رساند. اکنون ۱۵ ماه است که این جا هستیم.

من متفاوت نیستم. بلیت بخت آزمایی من نبرد یا شانس به من رو نکرد. رنج و سخت‌کوشی ۳ سال طول کشید، ولی رویاهایم را به واقعیت تبدیل کردم. من یک پیک نان‌رسان اهل ویسکنسین بودم که باورهای خودمحدودکننده را زیر پا گذاشتم. شما هم می‌توانید. اگر وارد میدان شوید، می‌توانید همان زندگی را داشته باشید که برای‌تان معنای زندگی موفق را دارد.

 

آیا اجازه داده‌اید تله‌ها یا تله ذهنی شما را از موفقیت بازدارند؟

ام تی رز