10 عادت شبانه زمینه‌ساز چاقی

10 عادت شبانه زمینه‌ساز چاقی

همه افراد دوست دارند همواره اندامی متناسب و وزنی ایده‌آل داشته باشند. در این باره سعی می‌کنند به تغذیه، ورزش و… توجه کنند اما گاهی بعضی عادت‌های زندگی بدون اینکه چندان مهم به نظر برسد، زمینه‌ساز اضافه وزن و چاقی می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم 10 عادت یادشده در این مطلب را بخوانید، شاید یکی از این عادت‌ها، علت اضافه وزن شما باشد.

یکی از مهم‌ترین علت‌های اضافه وزن کم‌خوابی است زیرا بر متابولیسم بدن تاثیر می‌گذارد و روند طبیعی آن را کاهش می‌دهد. اگر به اندازه کافی نخوابید، احساس گرسنگی افزایش می‌یابد و کورتیزول بیش از حد معمول تولید می‌شود. به علاوه، خستگی ناشی از استراحت ناکافی نیز مانع از تحرک و ورزش می‌شود. بنابراین، سعی کنید حتما شب‌ها 7 تا 8 ساعت بخوابید.
2. شام سنگین
خوردن غذاهای چرب و پرکالری در وعده شام نیز عادت اشتباهی است زیرا هضم غذا کند می‌شود و ریزمغذی‌ها به خوبی جذب بدن نمی‌شوند. همچنین تماشای تلویزیون در زمان شام موجب خوردن غذا بیش از حد نیاز می‌شود. یادتان باشد خوردن غذاهای سرخ‌شده در شب با کالری بالایی همراه است که بدن قادر به هضم آن نیست. همچنین چربی‌های اشباع موجود در آنها مانع از خواب راحت می‌شود. بنابراین اگر دوست دارید شب‌ها راحت بخوابید، حتما غذاهای ساده و سبک میل کنید.
3. بلافاصله خوابیدن پس از شام
اگر پس از شام خوردن فورا به رختخواب بروید، مطمئنا چاق خواهید شد. این عادت موجب تجمع چربی در بدن می‌شود و سوء‌هاضمه ایجاد می‌کند. بنابراین، بهتر است شام 5/1 تا 2 ساعت پیش از خواب میل شود.
4. مصرف غذاهای پرادویه در وعده شام
افزودن فلفل و دیگر ادویه‌ها به وعده شام روند هضم را پیچیده‌تر می‌کند و مانع از خواب راحت می‌شود. همچنین به‌دلیل اینکه چند ساعت ماده غذایی دیگری میل نمی‌کنید، ادویه‌ها باعث سوزش معده خواهند شد. از این رو، توصیه می‌کنیم خوردن چنین غذاهایی را به وعده ناهار موکول کنید.
5. دسر
دسرها معمولا سرشار از شکر و آرد تصفیه‌شده هستند که به‌دلیل عدم هضم سریع در شب به چربی تبدیل می‌شوند. یادتان باشد میوه بهترین دسر شبانه است زیرا سرشار از ویتامین است و چربی ندارد.
6. خوردن تنقلات
زود شام خوردن عادت خوبی است به شرط اینکه تا زمان خواب ریزه‌خوری و تنقلات کنار گذاشته شود زیرا کالری زیادی به بدن می‌رسد و باعث چاقی می‌شود. این دریافت انرژی زیاد مانع از خواب مطلوب نیز می‌شود.
7. شام نخوردن
اگر فکر می‌کنید با حذف شام وزنتان کم می‌شود، سخت در اشتباه‌اید. شام نخوردن مانند حذف دیگر وعده‌های غذایی متابولیسم را تا حد بالایی کند خواهد کرد. در نتیجه روز بعد با گرسنگی شدیدی بیدار می‌شوید و تمام طول روز تمایل به خوردن مواد غذایی بسیار چرب و شیرین دارید. به علاوه، شام نخوردن نوعی اضطراب و تحلیل توده عضلانی را نیز در پی دارد.
8. مصرف کافئین
نوشیدنی‌های حاوی کافئین کیفیت خواب را مختل می‌کنند و کالری بالایی نیز دارند. همچنین نظم بیولوژیک را به هم می‌زنند و باعث اضافه وزن می‌شوند. نوشیدن یک لیوان شیر گرم یا آب مطمئنا احساس بهتری در پی خواهد داشت.
9. استفاده از تلفن همراه یا رایانه
نور آبی و امواج رادیوفرکانس منتشرشده از دستگاه‌های دیجیتال، کیفیت خواب را به هم می‌زند و می‌تواند در طولانی‌مدت زمینه‌ساز افزایش وزن شود. بنابراین توصیه می‌کنیم تلویزیون، رایانه، تبلت، تلفن همراه و… را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید و کتاب بخوانید یا موسیقی ملایم گوش دهید تا با آرامش بیشتری به رختخواب بروید.
10. دیر خوابیدن
بیدار ماندن تا دیروقت، تاثیرات منفی بر سلامت دارد که یکی از آنها افزایش وزن است زیرا با ریتم طبیعی بدن مغایرت دارد. به علاوه، این عادت شما را به ریزه‌خوری و تنقلات ترغیب می‌کند زیرا زمان زیادی از شام می‌گذرد و گرسنگی احساس می‌شود. بنابراین سعی کنید برنامه خواب منظمی داشته باشید و هیچ‌وقت تا نیمه‌شب بیدار نمانید.