ریزش قیمت طلا پس از افزایش ۱۲ دلاری

ریزش قیمت طلا پس از افزایش ۱۲ دلاری

به گزارش ام تی رز هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۷۹.۶۲ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه حدود یک درصد افزایش قیمت داشت که بزرگ‌ترین افزایش قیمت یک روزه از ۲۵ سپتامبر بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۱ درصد کاهش یافت و در ۱۲۸۰.۲۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه با ۱۲.۴۰ دلار یا یک درصد افزایش، در ۱۲۸۱.۶۰ دلار بسته شده بود.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، به نظر می‌رسد عربستان سعودی با پاکسازی اخیری که انجام داده، بازارهای جهانی را به وحشت انداخته و تاثیر این اقدام از نفت به سایر بازارها گسترش یافته است. طلا از تقاضا برای دارایی مطمئن مورد حمایت قرار گرفته و بازار آسیا شاهد اندکی سودگیری از رشد قیمت‌ها بوده است، اما مدت این افزایش قیمت احتمالا کوتاه خواهد بود.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در یک پاکسازی ضد فساد با دستگیری شماری از مقامات عالی رتبه سیاسی و بازرگانی، سلطه خود بر قدرت را تحکیم کرده است. روند بازداشت‌ها روز دوشنبه با دستگیری یک کارآفرین عالی رتبه ادامه یافت.

به گفته ادوارد مایر، تحلیلگر شرکت INTL FCStone، وضعیت در عربستان سعودی به دقت دنبال می‌شود و احتمالا عامل اصلی تاثیرگذار در رشد قیمت طلا خواهد بود.

در این بین انتظار می‌رود سفر دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، به کره شمالی و دیدار احتمالی وی از منطقه غیرنظامی کره در چند روز آینده با افزایش تنش‌ها در این شبه جزیره از رشد قیمت طلا حمایت کند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران طلا را به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن در شرایط ابهام سیاسی و مالی خریداری می‌کنند.

در بازارهای مالی، بازارهای سهام آسیا روز سه‌شنبه به بالاترین رکورد خود در یک دهه گذشته صعود کردند و دلار از بالاترین حد هشت ماه گذشته در برابر ین ژاپن عقب نشینی کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۷.۱۳ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۵ درصد کاهش داشت و در ۹۳۰.۱۰ دلار ایستاد و هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، ۹۹۸.۲۵ دلار معامله شد.