50 درصد سرطان‌ها قابل شناسایی و مداوا هستند

50 درصد سرطان‌ها قابل شناسایی و مداوا هستند

به گزارش ام تی رز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: 50 درصد سرطان‌ها قابل شناسایی، پیشگیری و درمان هستند به شرط آن که شیوه زندگی خود را به نحو درست و صحیح تغییر دهیم.

قدرت اخوان اکبری در مراسم گرامیداشت هفته پویش در مقابله با بیماری سرطان در اردبیل اظهار کرد: نباید مردم را بیشتر از این از بیماری سرطان ترساند و یا زمینه اضطراب و التهاب در این حوزه را فراهم کرد بلکه بهتر است پیش‌ آگاهی‌ها، خودمراقبتی‌ها و راهکارهای کاهش ابتلا به انواع سرطان‌ها با انتقال صحیح یافته‌های جدید به عموم مردم فراهم شود.

وی با بیان اینکه هدف از این پویش کاهش بروز سرطان و در نقطه مقابل بهبود کیفیت زندگی است، خاطرنشان کرد: باید با ارتقای آگاهی مردم باورهای غلط و غیرصحیح را اصلاح کرده و به سمت یک زندگی سالم با تغذیه و تحرک و پویایی بیشتر حرکت کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل شایع‌ترین سرطان در بانوان را سرطان معده، سینه و پوست اعلام کرد و افزود: در مردان نیز در استان اردبیل سرطان معده، پوست و پروستات به ترتیب بیشترین فراوانی را داراست.

اخوان اکبری با بیان اینکه با اصلاح شیوه صحیح زندگی و تحرک بیشتر می‌توان تا 50 درصد از بروز و شیوع بیماری سرطان جلوگیری کرد، افزود: عوامل اصلی بروز سرطان مصرف سیگار، قلیان، افزایش وزن، بی‌تحرکی، استرس، شرایط ناسالم زیست محیطی و تغذیه نامناسب است که به بروز سرطان‌ها کمک می‌کند.

وی جلب مشارکت‌های تمام بخش‌های جامعه را در حل این دغدغه و نگرانی یادآور شد و بیان کرد: باید از ظرفیت رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما و فضای مجازی در مسیر آگاهی‌بخشی به افراد جامعه و بالا بردن سطح دانش آنها در باب شیوه صحیح زندگی استفاده کرد تا با تغذیه مناسب، ورزش مستمر و کنترل وزن به هنگام شاهد ارتقای سلامت جامعه باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ادامه داد: در این هفته برنامه‌های آموزشی، کارگاه‌های توجیهی با حضور خیرین، نشست‌های علمی و استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد برای اطلاع‌رسانی صحیح از سرطان، نحوه پیشگیری و مداوای آن و جلوگیری از شیوع گسترده انجام شده تا بستر خوبی برای تقویت و توسعه برنامه‌های سلامت‌محور را شاهد باشند.

اخوان اکبری از انتخاب اردبیل به عنوان مرکز مطالعات و تشخیص سرطان‌های گوارشی خبر داد و خاطرنشان کرد: ما نسبت به راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی سرطان‌شناسی حتی مرکز سرطان کودکان و مرکز رادیوتراپی در بیمارستان امام خمینی اردبیل اقدام کردیم تا زمینه مهار و کنترل سرطان‌های شایع را در استان شاهد باشیم.