واردات و صادرات به ترکیه

اخبار ترکیه 6 ژانویه 2020 4 ژانویه 2020


واردات و صادرات به ترکیه
۰۰۹۰۲۱۲۲۵۸۲۳۲۳
۰۰۹۰۵۳۷۷۹۸۳۴۹۵
صادرات و واردات ترکیه

ترکیه این هدف را دارد که تا سال ۲۰۲۳ صادرات ۵۰۰ میلیارد دلاری انجام دهد. به ویژه در بخش های خودروسازی لوازم خانگی و پوشاک که حوزه های مهمی برای تحقق این هدف به شمار میروند.صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با ۲۰۱۶با رشد ۱۰/۲۲ درصدی از ۱۴۲/۵ میلیارد دلار به ۱۵۶ میلیارد دلار افزایش یافت.در۲۰۱۷ به دومین میزان بالای صادرات دست یافت.بالاترین میزان صادرات نیز رقم ۱۵۷/۶میلیاردی درسال ۲۰۱۴بود. اکنون نگاهی به بیشترین محصولات صادره و کشورهایی که صادرات به آنها انجام شده خواهیم داشت.

محصولات با بیشترین صادرات:

خودرو:بخش خودرو ۱۲ سال است بی وقفه در اوج  حوزه صادراتی ترکیه قرار دارد.در سال ۲۰۱۷ ۲۸/۵ ملیون دلار از صادرات تنها از بخش خودرو سازی صورت گرفت. این رقم بالا به کمک کار خانه های خودرو سازی از جمله فورد تویوتا توفاش اویاک رنو  مرسدس بنز ترک صنایع بوش من تراک و گود ییر دست یافته شد.

محصولات کشاورزی: ترکیه به دلیل شرایط اقلیمی و خاک حاصلخیز کشوری با تولید محصولات کشاورزی میباشد.بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۶ صادرات محصولات کشاورزی ترکیه با افزایش ۴ برابری از ۳/۷ میلیارد دلار به ۱۶/۲ میلیارد دلار رسید. در تولیدات کشاورزی از سال ۲۰۰۵ ترکیه رتبه نخست اروپا بوده و طی ۱۵ سال اخیر  در تجارت خارجی  محصولات کشاورزی جمعا ۵۸ میلیارد دلار مازاد صادراتی داشت. همچنین اقداماتی به جهت پایان دادن به واردات محصولات کشاورزی و تبدیل شدن ترکیه به کشور بدون واردات در سایه حمایت های دولتی در حال انجام میباشد.در سال ۲۰۱۸ به کشاورزان و سرمایه گذاران مشغول به زراعت حمایت معادل ۱۴/۵ میلیارد از سوی دولت صورت خواهد گرفت.

پوشاک و لباس آماده:ترکیه از سال های ۱۹۸۰ به بعد در نتیجه سرمایه گذاری های صورت گرفته  به بخش پوشاک و نساجی  به رشد خود همچنان ادامه میدهد. این حوره تمرکز زیادی در زمینه صادرات دارد.از سال ۲۰۱۴ بخش نساجی و پوشاک ترکیه در سطح جهان با سهم ۳/۴ درصدی در موقعیت هشتمین صادر کننده بزرگ دنیا قرار گرفت.به لحاظ  صادرات صورت گرفته  به کشور های اتحادیه اروپا بعد از کشور های چین بنگلادش و آلمان در رتبه چهارم قرار دارد.در سال ۲۰۱۷ بخش نساجی در مجموع صادرات ۱۲/۵ میلیاردی انجام داده است.

لوازم خانگی:ترکیه در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۲۵ ملیون و ۷۰۰ هزار عدد لوازم خانگی صادر کرده است.به ویژه در حمایت های صورت گرفته  در زمینه مالیات مصارف خصوصی در سال ۲۰۱۷ در حوزه لوازم خانگی رشد ۷/۳ درصدی اتفاق افتاد. در صادرات لوازم خانگی نیز رشد ۶ درصدی به وجود آمد.۷۲ درصد صادرات لوازم خانگی ترکسه  به کشور های اتحادیه اروپا صورت میپذیرد.به ویژه انگلیس آلمان فرانسه ایتالیا و اسپانیا کشور هایی هستند که بیشترین صادرات لوازم خانه در آنها صورت میگیرد.اینها قسمتی از صادرات و واردات ترکیه هستند که نقش چشمگیری در پیشرفت ترکیه داشته اند.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر